Szkoła Przysposabiająca do Pracy w SOSW nr 3 w Bydgoszczy
Szkoła Przysposabiająca do Pracy nr 3
przy SOSW nr 3 w Bydgoszczy
Szkoła Przysposabiająca do Pracy przeznaczona jest dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, autyzmem, a także z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Dla każdego ucznia zespół nauczycieli tworzy indywidualny program edukacyjno – terapeutyczny, natomiast jego postępy w nauce są dokumentowane w ocenach opisowych. Kształcenie odbywa się w cyklu 3-letnim i przebiega w oparciu o Statut i Program nauczania dla Szkoły Przysposabiającej do Pracy nr 3.
W naszej szkole uczniowie mają możliwość uczestniczenia w procesie edukacji aż do 24 roku życia. Kameralna atmosfera w klasie ( liczba uczniów od 6 do 8 ) - sprzyja wszechstronnemu rozwojowi wychowanka na miarę jego indywidualnych możliwości i zainteresowań. Ponadto zapewniamy zakwaterowanie w grupach internackich oraz korzystanie ze stołówki szkolnej i świetlicy szkolnej.
Głównym celem edukacji uczniów z niepełnosprawnością intelektualną jest efektywne przygotowanie uczniów do dorosłości oraz wyposażenie ich w takie umiejętności, które pomogą im w zatrudnieniu na otwartym, chronionym lub wspomaganym rynku pracy. Jesteśmy zdecydowanie nastawieni na kształtowanie kompetencji społecznych, zawodowych i komunikacyjnych, które jako ważne i istotne priorytety w edukacji, pomogą w przyszłości naszym podopiecznym na samodzielne i niezależne funkcjonowanie.
W roku szkolnym 2019/2020 w naszym Ośrodku utworzono 10 klas przysposabiających do pracy. Więcej informacji o zespołach klasowych znajdziesz poniżej :
klasa 1ap - wychowawca p. Krzysztof Nowaczyk
klasa 1bp - wychowawca p. Jacek Kochański
klasa 1cp - wychowawca p. Milena Maślińska
klasa 1dp - wychowawca p. Monika Torchalska
klasa 2ap – wychowawca p Maria Balcerek
klasa 2bp – wychowawca p. Olga Cielecka
klasa 3ap – wychowawca p. Barbara Pomianowska
klasa 3bp - wychowawca p. Marzenna Duczmal
klasa 3cp - wychowawca p. Agnieszka Przekwasińska
klasa 3dp - wychowawca p. Grażyna Rosołowska
W Szkole Przysposabiającej do Pracy wyodrębnia się następujące zajęcia edukacyjne:
a) funkcjonowanie osobiste i społeczne,
b) zajęcia rozwijające komunikowanie się,
c) zajęcia kształtujące kreatywność,
d) przysposobienie do pracy,
e) wychowanie fizyczne,
f) religia
g) zajęcia rewalidacyjne.
Czego zatem dorosła młodzież uczy się w naszej szkole?
Funkcjonowanie osobiste i społeczne - uczniowie doskonalą zdobyte już wiadomości i umiejętności w zakresie pisania, czytania, liczenia. Ponadto przygotowują się do pełnienia różnorodnych ról społecznych w dorosłym życiu; aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym i społecznym; uczą się dbania o swoje zdrowie, wygląd i bezpieczeństwo. Podnoszą poziom samoobsługi, uczą się posługiwania pieniędzmi, a także korzystania z pomocy społecznej i różnych instytucji użyteczności publicznej.
Zajęcia rozwijające komunikowanie się – uczniowie rozwijają umiejętności porozumiewania się z bliskimi i dalszym otoczeniem oraz poznają alternatywne metody komunikacji AAC
Zajęcia kształtujące kreatywność – to rozwijanie zainteresowań i zdolności w sferze artystycznej, muzycznej, tanecznej, teatralnej
Przysposobienie do pracy - w ramach praktycznych zajęć w pracowniach szkolnych, pracy użytecznej na terenie Ośrodka czy w trakcie wycieczek zawodoznawczych, uczniowie zdobywają podstawowe umiejętności, które pomogą im w funkcjonowaniu w dorosłym życiu i podjęciu przyszłej pracy. Na zajęciach przysposobienia do pracy nasi uczniowie zdobywają umiejętności z zakresu:
- wytwarzania przedmiotów dekoracyjnych i pamiątkarskich z elementami bukieciarstwa - podczas zajęć uczniowie rozwijają swoje zdolności artystyczne, jak i umiejętności warsztatowe. W trakcie lekcji poznają odpowiednie czynności, materiały, narzędzia wykorzystywane w prostych pracach ozdobnych i dekoracyjnych. Nabywają wiedzę oraz umiejętności z zakresu różnorodnych technik rękodzieła artystycznego i wykorzystują je w praktyce. Tematyka prac związana jest z kalendarzem, świętami okolicznościowymi, porami roku. Uczniowie tworzą dekoracyjne kompozycje płaskie i przestrzenne z materiału przyrodniczego, prace plastyczne na szkle, na drewnie i na papierze.
- prac poligraficzno - introligatorskich i biurowych - uczniowie obsługują różne urządzenia będące na wyposażeniu pracowni: komputer, kserokopiarkę, niszczarkę, bindownicę, laminarkę, nóż rolkowy. Bezpiecznie przygotowują urządzenia do pracy, ustawiają parametry pracy. Naprawiają stare książki, budują wkłady książkowe, przygotowują arkusze papieru poprzez krojenie ich na nożu rolkowym i gilotynie według zadanych parametrów. Wykonują zadania kurierskie np.: przyjmują zlecenia do wykonania dla konkretnych osób, klas, ustalają terminy wykonania przyjętych zadań.
- ogrodnictwa – w ramach zajęć z tej dziedziny uczniowie nabywają umiejętności uprawy warzyw, ziół, kwiatów, krzewów w przyszkolnym Ogrodzie Sensorycznym. Ponadto pielęgnują tereny zielone i rabaty kwiatowe. Dokonują nasadzeń, podlewają, odchwaszczają, grabią liście, przycinają gałęzie.
- gospodarstwa domowego- uczniowie w przestronnej, dobrze wyposażonej pracowni gospodarstwa domowego przygotowują proste posiłki, nakrywają do stołu, dekorują stoły na różne okazje, sprzątają, obsługują sprzęt AGD ( mikser, gofrownica, frytkownica, piekarnik, zmywarka, pralka, żelazko), pieką różne ciasta, korzystają z przepisów kulinarnych, wyszukują przepisy w czasopismach i Internecie.
- stolarstwa - uczniowie korzystają z różnych elektronarzędzi jak: tokarka, frezarka, szlifierka, wyrzynarka, piła, wiertarka, wkrętarka, szlifierka, wypalarka do drewna. Podczas pracy z elektronarzędziami uczniowie poznają zasady bezpiecznego posługiwania się nimi, zostają zapoznani z instrukcjami obsługi oraz konserwacji narzędzi. Wykonują drobne przedmioty użytkowe – półki, świeczniki, serwetniki, deski do krojenia, podkładki, osłonki do doniczek, drabinki do kwiatów, pojemniki na przybory szkolne, kwietniki, ramki itp. Tworzą przedmioty dekoracyjne – proste płaskorzeźby, witraże, wypalane i barwione obrazki na drewnie, stylizowane postacie aniołów itp., Świadczą drobne usługi na rzecz Ośrodka – naprawa drzwi, szafek, zawieszanie w klasach obrazów, map i półek, wykonywanie tablic ogłoszeniowych, wieszaków na odzież, naprawa krzeseł i stołów, renowacja ram i plansz, naprawa narzędzi ogrodniczych.
- szycia ręcznego z elementami tkactwa – uczniowie posługują się przyborami i urządzeniami krawieckimi, tkackimi oraz dziewiarskimi. Zakres prac to szycie ręczne i maszynowe, elementy hafciarstwa, elementy dziewiarstwa (prace szydełkiem, prace na drutach), elementy tkactwa ( prace na ramce tkackiej ).
Wychowanie fizyczne - na co dzień organizowane jest poprzez różnorodne i atrakcyjne zajęcia ruchowe w sali gimnastycznej, na rozległym terenie przyszkolnym z placami zabaw i boiskiem do koszykówki, na przyrządach zewnętrznej siłowni szkolnej, na basenie, na lodowisku, na „Orliku” , w salce korekcyjnej, a także w pracowni integracji sensorycznej. Dzięki uczestnictwu w ciekawych formach rozwoju ruchowego, zdecydowanie szybciej pokonują kolejne stopnie rozwoju intelektualnego i społecznego!
Etyka – to wprowadzenie ucznia w świat wartości, uwrażliwianie na dobro, kształtowanie pozytywnego nastawienia wobec świata i drugiego człowieka.
Rewalidacja indywidualna –procesem wychowawczym, usprawnianiem zaburzonych funkcji rozwojowych i intelektualnych z zaplanowanymi indywidualnymi celami rewalidacyjno - terapeutycznymi. Nadrzędnym celem zajęć rewalidacyjnych jest stawianie na mocne strony dziecka oraz poszukiwanie tego, co w nim najlepsze.
W poprzednim roku szkolnym 2018/2019 w Szkole Przysposabiającej do Pracy nr 3 młodzież uczestniczyła w wielu atrakcyjnych przedsięwzięciach, poniżej wybrane :
- imprezy szkolne integrujące nowych uczniów i ich rodziców ze społecznością szkolną w formie „Pasowania na ucznia szkoły pp”, „Pożegnania absolwentów”
- braliśmy udział w ogólnopolskim projekcie „ Szkoła Niepodległej” ( trwającym 01.09. 2017r.- 31.12.2018r.) organizowany pod patronatem MEN i ZHR w ramach Roku dla Niepodległej polegającego na realizacji zadań upamiętniających 100 Rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości
- od kilku lat współpracujemy z ZSZ nr 1, gdzie świadczone są systematyczne usługi fryzjerskie na rzecz uczniów naszego Ośrodka oraz prowadzone są zajęcia praktyczne ( prace porządkowe i pomocnicze) dla naszych uczniów na terenie warsztatów praktycznej nauki zawodu ZSZ nr 1
- zorganizowaliśmy szereg wycieczek zawodoznawczych do wybranych instytucji, zakładów pracy i punktów usługowych np. Castorama, Remondis, Zakład Produkcyjny Piekarniczo-Cukierniczy, punkty usługowe- fryzjer, pracownia krawiecka, pracownia poligraficzna
- w ramach współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy uczniowie wzięli udział w spotkaniu na temat „ Metody aktywnego poszukiwania pracy”, „Autoprezentacja” prowadzone przez przedstawiciela Powiatowego Urzędu Pracy. Ponadto odbyły się zajęcia warsztatowe ,,Jak poznać siebie -moje mocne i słabe strony”
- współpracujemy z Miejskim Oddziałem Towarzystwa Miasta Bydgoszczy – zorganizowaliśmy i uczestniczyliśmy w wycieczkach poznawczych z cyklu „Bydgoszcz Moje Miasto”
- wzbogaciliśmy ofertę edukacyjną szkoły poprzez udział uczniów w wycieczkach do Muzeum Żywego Piernika w Toruniu, Kopalni Soli w Kłodawie, Centrum Wiedzy Młyny Nowoczesności w Toruniu. Od kilu lat aktywnie bierzemy udział w Zlocie Harcerskim Nieprzetartego Szlaku w Funce
-wspieramy uzdolnienia i rozwijamy zainteresowania uczniów poprzez udział:
A) w konkursach szkolnych np. Dzień Bezpiecznego Internetu, Dzień Mózgu na Granicznej, Jesteśmy patriotami - patriotyzm w czasach współczesnych
B) w konkursach międzyszkolnych np.
*„Kocham Cię Polsko” ( I miejsce),
*Społeczno -Historyczny- Geograficzny Konkurs Miejski "Cudze chwalicie, a czy swoje miasto znacie, ( II miejsce),
*X edycja konkursu "Mistrz Klawiatury" (III miejsce),
*konkurs Przyrodniczo-Ekologiczny „Przez zielone okulary” Żnin ( III miejsce),
*Wojewódzki konkurs plastyczny, Gdynia 2018 „ Dekoracje świąteczne” ( Imiejsce)
oraz innych np. w konkursie plastycznym „Moje czyste Okole” oraz na „Logo Osiedla Okole” ( I,II, III miejsce) , turnieju rysunkowym "Przechwałki plastyczne" Toruń, „Żyj zdrowo – kolorowo”, IV Regionalny Przegląd Piosenki „ LATO malowane muzyką” przygotowanie prac do części plastycznej.
- uczniowie szkoły PP przygotowywali upominki dla gości odwiedzających szkołę. Ponadto świadczyli prace użytkowe na rzecz Ośrodka - np. wykonanie mebli ogrodowych oraz instrumentów muzycznych, drobne naprawy pomocy dydaktycznych, kserowanie pomocy dydaktycznych, laminowanie, bindowanie, niszczenie dokumentów, wykonanie elementów dekoracyjnych na holu szkoły i internatu
- organizujemy wystawy okolicznościowe na holu szkoły: wystawa jesienna, świąt Bożego Narodzenia, wiosenna, Świąt Wielkanocnych
- uczniowie aktywnie uczestniczyli w tradycyjnych imprezach szkolnych: np. „ Jasełka”, „Misterium”
- prowadzimy działania profilaktyczne na temat przeciwdziałania przemocy i agresji, zapraszamy przedstawicieli Policji i Straży Miejskiej, organizujemy warsztaty i pogadanki, uczestniczymy w miejskich przedsięwzięciach profilaktycznych
- założyliśmy „Przyszkolny Ogród sensoryczny”, który non stop ubogacamy i unowocześniamy; pozyskaliśmy fundusze, wykonaliśmy ławeczki, chodniki z kamienia, różnorodne prace ogrodnicze
- włączyliśmy się w akcje ekologiczne typu „Sprzątanie Świata” organizowane na terenie miasta i województwa oraz inne organizacje, prowadzimy zbiórkę zużytych baterii, nakrętek, butelek PET i płyt CD
- w ramach „Klubu Absolwenta” i „Klubu Rodzica Absolwenta” odbywały się liczne spotkania, wycieczki i warsztaty dla rodziców
- od wielu lat jesteśmy najbardziej prężnym Ośrodkiem w Bydgoszczy w dziedzinie organizacji cyklicznych imprez sportowych rangi szkolnej, międzyszkolnej i wojewódzkiej. W ich profesjonalne przygotowanie chętnie włączają się nauczyciele oraz rodzice naszych wychowanków. Sztandarowe imprezy sportowe organizowane przez nauczycieli naszego Ośrodka :
- Integracyjno – Sprawnościowa impreza „Każdy jest Ważny” - ostatnia edycja wzbogacona została o hipoterapię i zajęcia z dziedziny plastyki i gospodarstwa domowego
- Wojewódzki Mityng Pływacki Szkół Specjalnych i Integracyjnych
- Integracyjny Mityng Pływacki Osób Niepełnosprawnych w Osielsku
- Miejski Turniej Piłki Nożnej na Orliku
- Szkolny Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Dyrektora Ośrodka
Nasi wychowankowie także poprzez cykliczny udział w zajęciach i imprezach Olimpiad Specjalnych – Polska, mają możliwość podnoszenia swoich umiejętności w wielu dyscyplinach sportowych na poziomie miejskim, wojewódzkim, a także ogólnopolskim.