Filharmonia Pomorska
Spis podstron:
Klub Miłośników Muzyki.
Dzięki uprzejmości Pana dyrektora Filharmonii Pomorskiej Macieja Puto oraz Pań zajmujących się organizowaniem audycji muzycznych dla dzieci – nasi uczniowie od wielu lat mają możliwość bezpłatnego uczęszczania na spotkania muzyczne dla dzieci. Poprzez słuchanie wspaniałych dzieł muzyki klasycznej, ale też rozrywkowej dowiadują się wielu ciekawych, często nieznanych faktów z życia twórców i wykonawców muzyki. Poznają brzmienie różnych instrumentów muzycznych, różne „tajemnice” muzyki, a także piosenki, kroki i układy taneczne. Spotkania w Filharmonii dostarczają naszym uczniom wiele radości, dają możliwość odbioru miłych i przyjemnych doznań i inspiracji twórczych.
Rita Kaczmarek (nauczycielka muzyki)
Rok szkolny 2019/2020
Z miłości do muzyki
Święto zakochanych powinno trwać cały rok. Zaprezentujemy muzykę o miłości opowiadającą samymi dźwiękami a także dźwiękiem ze słowem połączonym. Będą to wyznania solo i w duecie. Artyści wyśpiewają lub wygrają miłość do instrumentów. Opowiedzą ilu wyrzeczeń i trudu ona wymaga. O zawodzie muzyka, przy kompozycjach w rytmie serca, opowiedzą po uszy zakochani artyści.
http://arch.sosw3.bydgoszcz.pl/audycje-muzyczne-koncerty#sigFreeIda7028456cc
Noworoczny kulig
Czy znacie zimę ze śniegiem po pas? Ośnieżonymi górkami? Mrozem szczypiącym w uszy i nos? To o takiej zimie Maria Konopnicka pisała „…nasza zima zła” . Taka zima stwarza wiele okazji do zabawy. A dobrej zabawie zawsze powinna towarzyszyć muzyka. W karnawale zapraszamy Was na muzyczny kulig, który i śniegu, i mrozu wymaga gdyż to gwarancja gorącej atmosfery. Będą tańce, będzie kapela, będzie noworoczna hulanka z Góralami i Kaszubami.
http://arch.sosw3.bydgoszcz.pl/audycje-muzyczne-koncerty#sigFreeIdf5bd414af2
Grudzień
Spotkanie przy choince
http://arch.sosw3.bydgoszcz.pl/audycje-muzyczne-koncerty#sigFreeId0c26cd2b5b
Październik
Nie taki znowu Straszny Dwór
Październikowe spotkanie prezentować będzie tajemnice, strachy i czary Strasznego Dworu. Straszył będzie Stanisław Moniuszko. Dowiemy się od Cześnikowej, „dlaczego ów Dwór strasznym się zowie”. Wraz z Maciejem będziemy przeżywać lęki i słuchać z drżeniem opowieści Skołuby o zegarze starym. Wszystko zaś wyjaśni nam z dobrotliwym uśmiechem i „w jednym słowie”, Miecznik, pan Strasznego Dworu. Przy okazji, mimochodem opowiemy o operze, libretcie i przywołamy narodowe tony.
http://arch.sosw3.bydgoszcz.pl/audycje-muzyczne-koncerty#sigFreeIdcb2a732e8e
Rok szkolny 2018/2019
CZERWIEC
Dziwności i dziwnostki – instrumenty bez przydziału
Instrumenty strunowe znamy dobrze, te smyczkowe szczególnie…ale są też takie, które mają struny, a smyczek nigdy po tych strunach nie wędrował. Instrumenty dęte też poznaliśmy, ale są takie, w których dźwięk powstaje dzięki powietrzu a nikt nigdy w nie nie dął. Wśród perkusyjnych mamy takie, które brzmią dzięki potrząsaniu, pocieraniu i dmuchaniu, a nie uderzaniu pałeczkami. To zagadki instrumentoznawstwa o instrumentach trudnych do zaklasyfikowania i bardzo pasjonujących. Rozwiążemy je… i zabierzemy na wakacje.
http://arch.sosw3.bydgoszcz.pl/audycje-muzyczne-koncerty#sigFreeIde55e64f689
MAJ
Dźwiękowy pozew sądowy instrumentów
Ten koncert będzie rozprawą głosowo-instrumentalną. Oskarżycielskie i pełne przechwałek tony pojawią się przy rozważaniach kto jest lepszy, sprawniejszy i piękniej brzmi: głos czy instrument muzyczny. O swych racjach przekonywać będą śpiewacy i instrumentaliści. Zabrzmią zatem popisowe kompozycje, każdy zaprezentuje to co ma najlepszego, by przekonać publiczność o swej doskonałości, a co za tym idzie o muzycznej wyższości. Wydanie werdyktu nie będzie błahym zadaniem, ale razem damy radę.
http://arch.sosw3.bydgoszcz.pl/audycje-muzyczne-koncerty#sigFreeId0ced9b6a3a
MARZEC
Perkusyjna zastawa
Można przygotować wyszukane dania, jednak źle podane, nie będą zachwycały. Do tego potrzebna jest piękna oprawa. Z najliczniejszej grupy instrumentów, grupy perkusyjnej, skompletować można nawet złotą zastawę. O zadaniach tej grupy, o roli kotłów, talerzy, pałek, ale też trójkąta w utworze muzycznym, porozmawiamy podczas tego koncertu. Pojawią się instrumenty praktyczne, a nietypowe, zabawne i zadziwiające. Nasze ciała staną się instrumentami perkusyjnymi. Stukniemy, pukniemy, zachwycająco zagramy.
http://arch.sosw3.bydgoszcz.pl/audycje-muzyczne-koncerty#sigFreeId364c7f5999
LUTY
Coś na ząb dla pana kornika
W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie.. na szczęście tam, bo gdyby kornik należący do rzędu chrząszczy brzmiał w pobliżu instrumentów drewnianych, muzyka byłaby mocno zagrożona. Wszak przysmakiem korników, jak powszechnie wiadomo, jest drewno. To z którego zrobione są instrumenty jest szlachetnych gatunków, wyszukane i z pewnością smakowite. Porozmawiamy o instrumentach dętych drewnianych. Zbadamy czy rolą stroika jest wystrojenie czy nastrojenie? Czy grając można „złapać” drzazgę? Dowiemy się w jakim celu ktoś podziurawił instrumenty jak ser szwajcarski i czy zadaniem klapek jest poklepywanie?
http://arch.sosw3.bydgoszcz.pl/audycje-muzyczne-koncerty#sigFreeIde248a6e1f4
GRUDZIEŃ
Przedświąteczne kolędników nawoływanie
W polskich utworach świątecznych jest mowa o wielu instrumentach muzycznych i głosie. Odnajdziemy je prześpiewując teksty kolęd i pastorałek, a także piosenek z dzwoneczkami. Na czym zagrają pastuszkowie? Jaki instrument przyniesie kolędnik za diabła przebrany? Czy któryś z trzech króli posiadał będzie talent muzyczny? Na te i inne pytania odpowiedź da grudniowe spotkanie. To co jest pewne od ponad dwóch tysięcy lat: Anioł zaśpiewa anielskim głosem!
http://arch.sosw3.bydgoszcz.pl/audycje-muzyczne-koncerty#sigFreeId8d4751c740
WRZESIEŃ
Akolada z łuku strzela
Choć trudno w to uwierzyć, dwa spośród słów tytułu są określeniami muzycznymi. Rzecz będzie o notacji muzycznej. Kluczami, wiolinowym i basowym, otworzymy pięciolinię i zapisane na niej nuty zamienimy w dźwięki. Przeprowadzimy warsztaty notowania muzyki przy użyciu kropek, kluczy, linii, fermat, volt… nut i pauz. Zagramy to, co zanotujemy, zadźwięczy to, co zapisali znakomici kompozytorzy. Zdobędziemy umiejętności godne kompozytorskiego sekretarza, by pewnie wkroczyć w czarowny świat dźwięków.
http://arch.sosw3.bydgoszcz.pl/audycje-muzyczne-koncerty#sigFreeId24b8a73139
Rok szkolny 2017/2018
CZERWIEC
Nuty ruszają na wakacyjne tournée
Dzieła muzyczne, które wykonywane były na naszych koncertach, pakują walizki i na czas wakacji, ruszają w świat. Cieszyć będą słuchaczy na letnich koncertach, rozbrzmiewać pod rozgwieżdżonym niebem podczas występów plenerowych, wypełniać dźwiękami muszle koncertowe. Ostatnie w sezonie artystycznym 2017/18 spotkanie z melomanami będzie podsumowaniem zdobytej wiedzy i przypomnieniem kompozycji, które słuchaczom przypadły do gustu najbardziej. To pierwszy krok do wypoczynku po „trudach” przedszkola czy szkoły, przy muzyce znanej i lubianej.
http://arch.sosw3.bydgoszcz.pl/audycje-muzyczne-koncerty#sigFreeIdd2a441fc03
MAJ
Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu
Verdi, Boccherini, Vivaldi, Puccini, Rossini… to nasi koncertowi przewodnicy. Już brzmienie samych tylko nazwisk kompozytorów jest melodyjne, a gdy dodamy do tego imiona: Giuseppe, Luigi, Antonio, Giacomo, Gioacchino, to jak fraza utworu wokalnego. Zatem ten koncert zdominuje muzyka wokalna, wszak Włochy śpiewem i śpiewakami słyną. Porozmawiamy o operze i środkach wyrazu w niej stosowanych. Sprawdzimy, czy da się tę sztukę pokochać… wszak, że polubicie operę po naszym spotkaniu, tego jestem pewna.
http://arch.sosw3.bydgoszcz.pl/audycje-muzyczne-koncerty#sigFreeIda24ead80e6
Dźwiękowy przepis na Apfelstrudel z kawą po wiedeńsku
Jedni jadą do Wiednia na aromatyczną kawę i apfelstrudel z sosem wanilinowym… to podróż kulinarna, ciesząca podniebienie. My wybierzemy się by posłuchać muzyki austriackich kompozytorów. Tę podróż z pewnością nazwalibyśmy muzyczną…a ja zapewniam, iż będzie to dźwiękowa uczta ze szczyptą szaleństwa, dodatkiem ekstrawagancji, idealnie doprawiona przez mistrza Mozarta czy familię Straussów. W jednej i drugiej wyprawie chodzi o staranne wykonanie, „dobry smak” w przygotowaniu i zastosowanie najlepszego przepisu. Porozmawiamy o trudach przygotowań, gustach muzycznych i zapisie-przepisie nutowym.
http://arch.sosw3.bydgoszcz.pl/audycje-muzyczne-koncerty#sigFreeId7868fef962
Polak, Węgier, dwa bratanki
Zapraszamy do barwnego świata węgierskiej muzyki. W myśl przysłowia dobrze jest poznać kulturę zaprzyjaźnionego narodu, tak bliskiego Polakom. Koncert wypełni muzyka Ferenca Liszta – bratniej duszy Fryderyka Chopina. Zabrzmią też tradycyjne węgierskie czardasze i piękne melodie pochodzące ze znanych operetek Imre Kálmána i Franza Lehára. Prezentując muzykę Madziarów wykonamy ukłon w stronę marcowego święta obu narodów. 23. marca obchodzimy Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.
http://arch.sosw3.bydgoszcz.pl/audycje-muzyczne-koncerty#sigFreeIdaf48e174ee
Między paryskim niebem a orfeuszowskim piekłem
W lutym odwiedzimy la cité de l’amour, czyli miasto miłości jak mówi się o Paryżu. Nie będzie westchnień, kwiatów i czerwonych balonów w kształcie serduszek…o nie! Będą urzekające dźwięki paryskiej ulicy, walce do których zaprosi nas czarownie brzmiący akordeon. Nastrój przywołamy tradycyjnymi francuskimi melodiami oraz utworami francuskich kompozytorów z tym miastem związanych: Camilla Saint-Saëns’a, Maurice Ravela, Gabriela Fauré, Claude Debussy’ego, Hektora Berlioza. Muzyka rozbrzmiewająca pod niebem Paryża będzie nas bawiła, zachwycała i uczyła. A na koniec tej wizyty zatańczymy offenbachowskiego kankana z operetki Orfeusz w piekle.
http://arch.sosw3.bydgoszcz.pl/audycje-muzyczne-koncerty#sigFreeId55a6323cc3
Karnawał nad Atlantykiem
Najsłynniejszy karnawał w Rio de Janeiro zaczyna się na ulicy Avenida Presidente Vargas, a kończy się na Rua Frei Caneca. Najwspanialszy koncert karnawałowy zacznie się na estradzie sali kameralnej Filharmonii Pomorskiej, a skończy w najdalszym rzędzie foteli dla publiczności tejże sali. Zabawa w dawnej stolicy Brazylii zaczyna się w piątek, przed Środą Popielcową i trwa 5 dni. Nasza rozpocznie się w pierwszej sekundzie styczniowego koncertu, a zakończy po 45 minutach. W roli królowej wystąpi brazylijska samba. Towarzyszyć jej będą kubańskie cha cha i rumba, amerykański jive i przybyłe przez Cieśninę Gibraltarską nad Atlantyk pasodoble.
http://arch.sosw3.bydgoszcz.pl/audycje-muzyczne-koncerty#sigFreeId8efb72eeb0
Kolędnicy wędrownicy z gwiazdą na patyku
…słowa jednej ze współczesnych piosenek o tematyce związanej ze świątecznymi zwyczajami, zachęcą nas do kolędowania po muzycznym świecie pastorałek, kolęd i piosenek z dzwoneczkami. Sięgniemy do tych, przy których chrześcijanie świętują od wieków, zagramy również te niedawno skomponowane. Będą uroczyste utwory, które śpiewamy podczas wieczerzy wigilijnej i takie, które mogą towarzyszyć nam przy szaleństwach na śniegu, podczas kuligu czy lepieniu bałwana.
http://arch.sosw3.bydgoszcz.pl/audycje-muzyczne-koncerty#sigFreeIde1006778d3
Płynie Wisła, nasza Wisła!
Uchwałą Sejmu RP rok 2017, to rok Rzeki Wisły dla uczczenia 550. rocznicy pierwszego wolnego flisu na Wiśle. Królowa polskich rzek, jest symbolem polskości i patriotyzmu. Jak jej wody, raz spokojnie a raz rwąco, z estrady popłyną dźwięki utworów opowiadających o naszej historii, kompozycji ważnych i takich, które każdy Polak powinien znać, umieć rozpoznać, a nawet zanucić. O Wiśle opowie tytułowy Flis z jednoaktowej opery Stanisława Moniuszki. Zapraszamy na muzyczną lekcję patriotyzmu.
http://arch.sosw3.bydgoszcz.pl/audycje-muzyczne-koncerty#sigFreeId347c463c36
Szkoła tańca Jej Wysokości
To nie jest zwykły tytuł koncertu. To autentyczna nazwa, założonej 4 maja 1738 roku, pierwszej w Rosji, szkoły baletowej. W specjalnie przygotowanych komnatach Pałacu Zimowego naukę rozpoczęło 12 rosyjskich chłopców i 12 dziewczynek. Absolwenci tej szkoły doprowadzili balet rosyjski do wielkiego sukcesu. Czerpiąc z bogatej tradycji sztuki tanecznej i z doświadczenia wspaniałych artystów, opowiemy o tańcu klasycznym, a na specjalnie przygotowanej estradzie sali kameralnej Filharmonii, rozpoczniemy naukę. W naszych zajęciach weźmie udział znacznie większa liczba adeptów sztuki baletowej.
http://arch.sosw3.bydgoszcz.pl/audycje-muzyczne-koncerty#sigFreeIdfaabd51e63
Niemiecki porządek na pięciolinii
Naszą wędrówkę po muzycznym świecie zaczniemy od twórczości sąsiadów. Posiadaczom „paszportu melomana” wręcz wypada tak zrobić. Oznacza to bowiem możliwość rozpoczęcia podróży od uporządkowanej muzyki genialnego Jana Sebastiana Bacha. Omówimy elementy utworu muzycznego, poznamy i zrozumiemy ład panujący na pięciolinii. Pozwoli to nam bardziej świadomie słuchać kompozycji innych niemieckich twórców: Händla, Mendelssohna, Beethovena czy Brahmsa.
http://arch.sosw3.bydgoszcz.pl/audycje-muzyczne-koncerty#sigFreeIddd4fa01b5f
Rok szkolny 2016/2017
CZERWIEC
„Od Bałtyku po gór szczyty”
Planowanie wakacyjnych wojaży to przyjemność, ale także odpowiedzialne zadanie. Proponujemy wakacje w Polsce. Nad morze zapraszać będą Kaszubi, do zdobywania szczytów zachęcać nas będą Górale, a jedni i drudzy kusić tańcem i przyśpiewkami, zabawami, strojem i opowieścią o ciekawej kulturze swoich regionów. Muzyczna, zaskakująco szybka podróż od Bałtyku po gór szczyty. Zostawimy słuchaczy na południu Polski, żeby po wakacjach mieli do nas z górki.
http://arch.sosw3.bydgoszcz.pl/audycje-muzyczne-koncerty#sigFreeId677c6e7348
MAJ
„Świeci słonko w polu w gaju”
…Witaj! Witaj miły maju! Słowa pogodnego wiersza Marii Konopnickiej wprowadzą radosny nastrój na naszym koncercie. Muzyka oczaruje nas obrazami przyrody zapisanymi przez kompozytorów na pięcioliniach. Majowe brzmienia, majowe barwy i piękno czystych jak majowe niebo dźwięków. Wiosenna fujareczka przedstawi swych dźwiękowych następców i w tych instrumentach odnajdziemy elementy natury zarówno w brzmieniu jak i w budowie. Pokusimy się o onomatopeiczne uzupełnienie kompozycji.
http://arch.sosw3.bydgoszcz.pl/audycje-muzyczne-koncerty#sigFreeId03d0d70110
KWIECIEŃ
„Kwietniowa przeplatanka”
O kwietniowej pogodzie mówimy że jest w kratkę. Raz słońce a raz deszcz. Wśród znaków na pięciolinii też znajdziemy „kratkę”. To krzyżyk który zmienia nazwę nuty przy której stoi i wysokość dźwięku tą nutą zapisanego. Uznawany jest za ten weselszy w duecie znaków muzycznych: krzyżyk- bemol. Czy to prawdziwe zdanie? Ukażemy diatoniczne i chromatyczne znaczenie obu znaków oraz przedstawimy muzyczne antidotum na nie- kasownik.
http://arch.sosw3.bydgoszcz.pl/audycje-muzyczne-koncerty#sigFreeId3b6b44e09c
MARZEC
„Od lento do presto”
Bohaterem spotkania będzie agogika – jeden z elementów dzieła muzycznego oznaczający, jak szybko utwór ma być wykonany. Użyjemy metronomu by stworzyć rytmiczne kompozycje zapisane włoskimi określeniami tempa. Rozwiejemy „włoskie tajemnice” ukryte w partyturze wokół pięciolinii. Con fuoco będziemy grać i śpiewać, con deciso będziemy się uczyć.
http://arch.sosw3.bydgoszcz.pl/audycje-muzyczne-koncerty#sigFreeId538da12ce6
LUTY
„Pięciolinie miłości”
W lutym na naszym koncercie obchodzić będziemy święto zakochanych po czubki uszu w muzyce. Popłyną pełne miłości dźwięki, artyści z wielkim uczuciem opowiedzą o instrumentach na których grają, słowo „miłość” i „kochać” odmienimy przez wszystkie możliwe muzyczne przypadki. Znajdziemy klucz do serc słuchaczy: jeden sopranowy, drugi basowy. W roli zakochanej pary wystąpią rytm i melodia.
http://arch.sosw3.bydgoszcz.pl/audycje-muzyczne-koncerty#sigFreeId0a9112af0d
STYCZEŃ
MUZYKA I TANIEC
Karnawał to okres dobrej zabawy, tańca i radosnej muzyki. Zapraszamy zatem na polski bal w rytmie: poloneza, mazura, kujawiaka, oberka i krakowiaka.
http://arch.sosw3.bydgoszcz.pl/audycje-muzyczne-koncerty#sigFreeIdacdd7567a8
GRUDZIEŃ
„Wokół strojnej choinki”
Zabrzmią znane i lubiane około świąteczne kompozycje. Te, które charakteryzuje prostota, melodyjność i elegancja, a także takie, które pokazują wielką, niepohamowaną radość. Dzięki muzyce związanej ze Świętami Bożego Narodzenia wprowadzimy się w prawdziwie uroczysty i radosny nastrój tego wyjątkowego, grudniowego czasu… zapachnie choinkowe igliwie i korzenne pierniki.
http://arch.sosw3.bydgoszcz.pl/audycje-muzyczne-koncerty#sigFreeId8b6e360c85
Listopad
„Świerka świerszczyk zza komina”
Długie listopadowe wieczory…wydawać by się mogło, że w czasach bez telewizji, tabletów i komputerów nie miały końca. Przekonajmy się czy muzyka odgrywała wówczas ważniejszą niż dziś rolę. Czy była w stanie umilić wieczorny czas? Porozmawiamy o najgenialniejszym z instrumentów - głosie. Zaśpiewamy przekonując się, że śpiewać każdy może, a jak już zaśpiewa, to i zabawić może siebie i innych.
http://arch.sosw3.bydgoszcz.pl/audycje-muzyczne-koncerty#sigFreeId6a4b38919d
Pażdziernik
Gra fair play
Konkursy to również rywalizacja muzyków. Opowiemy jak wygląda muzyczne konkurowanie ze sobą, a wszystko przy okazji Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Będzie czas by przyjrzeć się skrzypcom i instrumentom z rodziny smyczkowej, urządzić konkurs wiedzy o nich wśród publiczności i nagrodzić zwycięzców a termin fair play rozszerzy swe znaczenia o muzyczne rozumienie czystej gry.
http://arch.sosw3.bydgoszcz.pl/audycje-muzyczne-koncerty#sigFreeIded5ebc8676
Wrzesień
Kolejny sezon naszej współpracy z Filharmonią Pomorską rozpoczęty za sprawą klasy 6b. Już wiemy „Skąd się biorą piosenki?” Jak powstają? I kto je tworzy?
http://arch.sosw3.bydgoszcz.pl/audycje-muzyczne-koncerty#sigFreeId5c142242da
Rok szkolny 2015/2016
WRZESIEŃ
"POLONEZEM NOWY SEZON CZAS ZACZĄĆ"
25 września obchodziliśmy 250 rocznicę urodzin Księcia Michała Kleofasa Ogińskiego - kompozytora znanego poloneza Pożegnanie ojczyzny. Dlatego tym tańcem rozpoczął się nowy sezon artystyczny dla dzieci. Na dworach królów polskich, polonez stanowił element ceremoniału. W królestwie Filharmonii taniec ten stał się okazją do przedstawienia nam - młodym melomanom, niepodzielnie panującej tutaj królowej Muzyce. Pełna dźwięku Królowa Muzyka zaprasza nas na muzyczne spotkania!
http://arch.sosw3.bydgoszcz.pl/audycje-muzyczne-koncerty#sigFreeId384716b4f7
Wycieczka do Filharmonii Pomorskiej
26 października uczestniczyliśmy w wycieczce do FP w Bydgoszczy. Dowidzieliśmy się, iż nasza Filharmonia zaliczana jest dziś do czołowych instytucji muzycznych kraju. Posiada dwa zespoły artystyczne: Orkiestrę Symfoniczną oraz Capellę Bydgostiensis pro Musica Antiqua. Gmach Filharmonii wybudowano staraniem pierwszego wieloletniego jej dyrektora Andrzeja Szwalbego. Posiada salę koncertową na 880 miejsc z niezwykłą, słynną w świecie akustyką, salę kameralną na 170 i foyer koncertowe na 170 miejsc. Na estradzie sali koncertowej znajdują się 47 – głosowe mechaniczne organy. We foyer i holach bocznych podziwialiśmy bogate zbiory filharmoniczne: portrety rzeźbiarskie słynnych kompozytorów oraz unikatowe gobeliny. Mieliśmy też okazję usłyszeć i podziwiać strojenie instrumentów na sali koncertowej.
http://arch.sosw3.bydgoszcz.pl/audycje-muzyczne-koncerty#sigFreeIdc32679c0f5
PAŹDZIERNIK
"DZIECIĘCA JESIENNA GAŁĄZKA LITERATURY MUZYCZNEJ /NIEZASTĄPIONEGO DUETU KONOPNICKA – NOSKOWSKI"
Na tym spotkaniu poznaliśmy twórczość polskiego kompozytora Zygmunta Noskowskiego. Wysłuchaliśmy jego piosenek „Dożynki”, „Grzyby” oraz „Odlot” i wiele innych. Dowiedzieliśmy się jak powstały. Na zakończenie wspólnie stworzyliśmy orkiestrę.
http://arch.sosw3.bydgoszcz.pl/audycje-muzyczne-koncerty#sigFreeIda9accbdb57
LISTOPAD
"TRÓJNOGI KRÓL ESTRADY"
Na estradzie sali kameralnej Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy dekoracje dopasowywane są do tematu naszych spotkań. Zmieniają się też wykonawcy i instrumenty, na których grają. Jest tam jednak element stały. Bardzo trudno go przesunąć, a co dopiero wynieść, dlatego mówimy o nim Król Estrady. Występuje solo, w duecie, w trio, a także wspaniale akompaniuje. Dzięki niemu rozbrzmiewają dźwięki głośne (forte) i ciche (piano). Fortepian, bo o nim mowa jest niezastąpiony. W 155. rocznicę urodzin Ignacego Jana Paderewskiego (1860 - 1941), pianisty, kompozytora i polityka, opowiemy o jego ukochanym instrumencie – fortepianie, wykonując utwory patrona naszej filharmonii.
http://arch.sosw3.bydgoszcz.pl/audycje-muzyczne-koncerty#sigFreeId3ca92591ce
GRUDZIEŃ
"CICHA NOC W BETLEJEM JUDZKIM"
O tym, co wydarzyło się 2015 lat temu opowiadają Ewangeliści. Na podstawie ich relacji powstało wiele pieśni bożonarodzeniowych. Nasze polskie należą do najpiękniejszych. Charakteryzują je niebanalne melodie i słowa, w których odnajdziemy nie tylko opowieść o wydarzeniach w Betlejem, ale też opisy życia ludzi, piękno tańców narodowych, nazwy dawnych instrumentów i słowa świadczące o muzykalności ludu polskiego. Wpleciona w teksty warstwa obyczajowa, wyrażenia gwarowe oraz rodzime elementy kulturowe sprawią, że odległe Betlejem będzie miejscem bliskim i aktualnym, a my staniemy w Grocie i zagramy oraz zaśpiewamy Małemu.
http://arch.sosw3.bydgoszcz.pl/audycje-muzyczne-koncerty#sigFreeId91db54467e
STYCZEŃ
"DWUNASTODŹWIĘKOWA APTECZKA GENIALNEGO KOMPOZYTORA"
Życzenia „zdrowia” są najczęściej składanymi i otrzymywanymi na Nowy Rok. Chcemy naszym młodym słuchaczom zaproponować uniwersalne panaceum kompozytora Wolfganga Amadeusza Mozarta, gwarantujące dobre samopoczucie, a jeśli trzeba wspomagające leczenie. To oczywiście muzyka tego genialnego twórcy. 27 stycznia 2016 roku przypada 260. rocznica jego urodzin. Opowiemy o Johannesie Chrysostomusie Wolfgangu Theophilusie i jego wyjątkowej muzyce. Spróbujemy odkryć, w czym tkwi „uzdrawiająca” moc dźwięków, które wyszły spod pióra Mozarta. To będzie dźwiękowy zastrzyk, zupełnie bezbolesny i wszystkim „wyjdzie”
http://arch.sosw3.bydgoszcz.pl/audycje-muzyczne-koncerty#sigFreeId2c4581d0a1
LUTY
"STATUETKA ZA MUZYKĘ"
„Ach, muzyka. To magia większa od wszystkiego, co my tu robimy!” to słowa, które wypowiada Harry Potter. Bohater przebojowej książki i filmu stwierdza, że muzyka jest czymś wyjątkowym nawet w świecie magii. To samo powiemy o niej my, mugole. W naszym świecie ma wielką moc i zdolności magiczne. Powiemy o roli muzyki w filmach i bajkach, i w naszej codzienności. Wysłuchamy tej najwartościowszej, nagradzanej, ale też takiej, która nam się po prosu podoba, pomimo tego, że nominacji i nagród nigdy nie otrzymała. Będzie czas na opracowanie bajki, której treść dopasujemy do muzyki. Wybierzemy stroje, rekwizyty… a wszystko, jak na bajkę przystało, dobrze się skończy.
http://arch.sosw3.bydgoszcz.pl/audycje-muzyczne-koncerty#sigFreeId747643f589
MARZEC
"ZGOTUJMY ŚWIĄTECZNY OBIAD"
Święta Wielkanocne tuż, tuż. W polskiej tradycji stół powinien być suto zastawiony. Postanowiliśmy przygotować świąteczne dania w trakcie koncertu. Gotować będziemy w kotłach, żeby dla wszystkich wystarczyło. Gdy potrawa będzie uważona podamy ją na talerzach. Zamiast sztućców, wyjątkowo pałeczki. Babę wielkanocną upieczemy w pięknej formie, wszystko będzie w dobrym muzycznym gatunku. Mazurka oczywiście nie zabraknie. Do stołu zasiądą przedstawiciele rodzin instrumentów. Będzie odświętnie i pysznie!
http://arch.sosw3.bydgoszcz.pl/audycje-muzyczne-koncerty#sigFreeIdd388346068
KWIECIEŃ
"MUZYCZNY PRIMA APRILIS"
Jako motto tego koncertu obraliśmy słowa Jerzego Waldorffa „Z muzyką powinno być właśnie tak jak z życiem: i dobrze, i źle, i poważnie, i śmiesznie”. Nasi słuchacze sami stwierdzą, kiedy będzie dobrze, a kiedy źle, kiedy poważnie, a kiedy śmiesznie. Uciechy z racji tytułu koncertu, będzie najwięcej. Kompozytorzy muzyki poważnej nie byli pozbawieni humoru. Muzyczne żarty odnajdziemy w treści utworów wokalno-instrumentalnych, a dźwięki zabawne i nietuzinkowo wykonane w kompozycjach instrumentalnych. Znakomita muzyka zagrana z przymrużeniem oka przez doskonałych artystów będzie miłą kontynuacją prima aprilisowego dnia.
http://arch.sosw3.bydgoszcz.pl/audycje-muzyczne-koncerty#sigFreeIda92be508cb
MAJ
"MAJOWA POLECZKA"
Maj to cudowny miesiąc. Gdy tylko wyjedziemy za miasto ukołysze nas śpiewem ptaków i szumem liści zazieleniających drzewa i krzewy, zachwyci paletą barw. Piękno to na pięcioliniach zamknęli kompozytorzy, a wspaniali artyści zaproszeni na majowe spotkanie uwolnią je w naszej przestrzeni miejskiej. Instrumenty zaśpiewają równie ciekawie jak ptaki, a ich barwy nadadzą majowego koloru sali koncertowej. Od siebie damy radość Polek i Polaków ukazaną w miejskiej czeskiej polce. O tym niezwykłym i wyczekiwanym miesiącu, opowiemy muzyką i pełnym radości tańcem. Raz i dwa!
http://arch.sosw3.bydgoszcz.pl/audycje-muzyczne-koncerty#sigFreeId7eb7fd473a
CZERWIEC
"MUZYCZNY ZEGAR - ODLICZANE DO WAKACJI"
Czas w muzyce. Każdy utwór trwa w czasie i ma z jego upływem ścisły związek. Jak liczymy czas w muzyce? Ile nut może przypadać na minutę? Jak nazywa się muzyczny „zegar” i jakie znaczenie dla muzyka ma jego tykanie? Całą nutę podzielimy na pół, ćwierć i ósemki. Sprawdzimy czy dana nuta zawsze trwa tyle samo i czy wszystkie utwory należy grać zgodnie z tykaniem muzycznego zegara-metronomu. Omówione zostaną podstawowe tempa i związane z nimi nastroje, znaczenie ciszy w muzyce… a każda nuta czy pauza przybliżać nas będzie do zasłużonego, wakacyjnego wypoczynku.
http://arch.sosw3.bydgoszcz.pl/audycje-muzyczne-koncerty#sigFreeId9ef5bf0bd7
ROK SZKOLNY 2014/2015
WRZESIEŃ
Wracamy do „gry” krok pierwszy, zapoznanie z muzyką i muzykami. Oto co przygotowali na ten temat dla nas nasi przyjaciele z Filharmonii:
Minęły wolne dni. Czas wrócić do gry. Gry w co, czy na czym? Nasi słuchacze w czasie wakacji grali w piłkę, spędzali czas wygrywając z komputerem, a może z najbliższymi poznawali gry planszowe, szachy? My na czas wakacji zamknęliśmy kluczem wiolinowym i basowym naszą salę koncertową. Najwyższa pora wrócić. Przedmuchać instrumenty dęte, naciągnąć struny i nasmarować smyczki, odkurzyć sztabki i pałki. Przedstawiciele poszczególnych grup instrumentów wprowadzą nas w świat muzyki ucząc i przypominając jak ją rozumieć. Objaśnimy podstawowe pojęcia i złożymy przysięgę pod kodeksem młodego melomana. Wracamy do gry! Zapraszamy, grajcie z nami!
PAŹDZIERNIK
Tytuł muzycznego spotkania: Bez „fałszywej” skromności – muzyczne przechwałki w dobrym tonie, krok drugi w stronę edukacji muzycznej.
Fałszywy może być banknot, dokument a także dźwięk. Jeśli jest jazgotliwy, nieharmonijny, nieczysty mówimy po prostu, że to fałsz. My fałszować nie będziemy, a przeciwnie, zaprezentujemy wirtuozowskie umiejętności znakomitych artystów. Opowiedzą o swojej muzycznej pasji i zachęcą do nauki gry na instrumentach. Ciekawi jesteście, jakich wirtuozów zaprosimy? Zapraszamy na koncert pełen muzycznych przechwałek z udziałem zdolnych muzyków.
MŁODZI MIŁOŚNICY MUZYKI NA KONCERCIE DLA DZIECI
Koncert październikowy za nami. Tym razem na scenie zaprezentowali się muzycy grający na fortepianie, wiolonczeli i flecie poprzecznym. Zapoznaliśmy się z brzmieniem tych instrumentów oraz dowiedzieliśmy się jaki wysiłek musieli włożyć muzycy, aby nauczyć się na nich grać. Okazuje się, że poziom wirtuoza można osiągnąć tylko dzięki wieloletniej ciężkiej pracy. Podziwialiśmy także umiejętności wokalne śpiewaczki operowej. Dowiedzieliśmy się, że każdy z nas ćwiczy głos od najmłodszych lat kiedy zaczynamy wydawać pierwsze dźwięki. Kto wie, może także mamy szanse na karierę muzyczną?
http://arch.sosw3.bydgoszcz.pl/audycje-muzyczne-koncerty#sigFreeId0e041928a3
LISTOPAD
Tym razem na spotkaniu mogliśmy przenieść się w dawne czasy do Polski szlacheckiej. Poznaliśmy ówczesną modę, muzykę, zwyczaje i kulturę tamtych czasów. Usłyszeliśmy piękną muzykę ze Strasznego Dworu Stanisława Moniuszki, a także muzykę filmową skomponowaną przez już nieżyjącego polskiego współczesnego kompozytora Wojciecha Kilara do ekranizacji naszej narodowej epopei „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza.
Klasa 3 bp na koncercie w Filharmonii
http://arch.sosw3.bydgoszcz.pl/audycje-muzyczne-koncerty#sigFreeId43c65dee69
Korzystając z oferty Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy uczniowie, którzy nie mogli pójść na koncert obejrzeli audycję muzyczną ONLINE w szkole.
http://arch.sosw3.bydgoszcz.pl/audycje-muzyczne-koncerty#sigFreeIdafd6b4aedc
GRUDZIEŃ
Na tym świątecznym spotkaniu poznaliśmy kolędy i pastorałki stworzone w czasach dawnej Polski. Dowiedzieliśmy się też co oznaczają już dziś nam nieznane słowa jak kozłowe dudeczki, stary regał, fujara, głośny cymbał, organki, szałamaje, klawicymbały. Oczywiście z wielką radością pośpiewaliśmy sobie wspólnie z muzykami nasze przepiękne polskie kolędy.
http://arch.sosw3.bydgoszcz.pl/audycje-muzyczne-koncerty#sigFreeId0b831f34d4
STYCZEŃ 2015 r.
Pierwsza audycja w Nowym Roku nosiła tytuł „Karnawał na ludowo”. Przenieśliśmy się na wieś, w czasy naszych pradziadków i zobaczyliśmy jak dawniej spędzano czas karnawału. Poznaliśmy tańce, kroki i ludowe przyśpiewki. Zatańczyliśmy „garnitur kujawski”: chodzonego kujawiaka, mazurka i oberka.
http://arch.sosw3.bydgoszcz.pl/audycje-muzyczne-koncerty#sigFreeId42dc257f44
LUTY
Instrument do kwadratu – krok szósty, lekki jak tryl, trafny jak staccato
W czasie tego koncertu poznaliśmy muzyczną siłę głosu, a także możliwości wokalne zaproszonych gości. Dowiedzieliśmy się, iż nasz głos jest najdoskonalszym z instrumentów, bowiem tylko „on” niesie za sobą słowa. Poza tym głos….to taki instrument, na którym każdy z nas może „zagrać”.
http://arch.sosw3.bydgoszcz.pl/audycje-muzyczne-koncerty#sigFreeId4f62a2adaa
MARZEC
Muzyczne wypieki – Krok siódmy, Rumiana Gosposia
Tytuł koncertu kryje w sobie odwołanie do jednego z elementów polskiej tradycji świątecznej, czyli wypieków wielkanocnych. Wśród nich króluje, muzycznie kojarzący się….mazurek. Marcowe spotkanie opowiadało o świętach i obrzędach wielkanocnych, jak również zachwycającej wiośnie. A muzyka i śpiew wykonawców spowodował uśmiech i wypieki na naszych twarzach.
http://arch.sosw3.bydgoszcz.pl/audycje-muzyczne-koncerty#sigFreeId36038e994b
KWIECIEŃ
ZAMKNIĘTE W FUTERALE – KROK ÓSMY, KROK ODKRYWCY
Tym razem poznaliśmy futerały w jakich znajdują się znane nam już instrumenty muzyczne. I tak mogliśmy po kształcie niektórych rozpoznać jaki instrument jest w środku. Czy ma tam dużo miejsca, czy też wielki futerał oznacza wielki instrument? Pozaglądaliśmy do środka i dziś już wiemy! Poza tym mogliśmy pograć na niektórych instrumentach i oczywiście posłuchać jak robią to prawdziwi mistrzowie.
http://arch.sosw3.bydgoszcz.pl/audycje-muzyczne-koncerty#sigFreeId00fa1ce97e
Dla osób, które nie mogły brać osobiście udziału w koncercie zorganizowaliśmy pokaz on-line z Filharmonii Pomorskiej.
http://arch.sosw3.bydgoszcz.pl/audycje-muzyczne-koncerty#sigFreeIdf51a726304
MAJ
MAJOWE PORZĄDKI DYRYGENTA – KROK DZIEWIĄTY
W LŚNIĄCYCH LAKIERKACH
Do porządków trzeba mieć dryg i sprzęt. Gdy robimy je w ogrodzie potrzeba grabi, sekatora, taczki czy kaloszy. Innego sprzętu i obuwia używa do swych porządków dyrygent. W audycji uczestniczyli melomani z klasy 5b i 6c.
http://arch.sosw3.bydgoszcz.pl/audycje-muzyczne-koncerty#sigFreeIdd58e539bec
CZERWIEC
Nasze ostatnie już w tym roku spotkanie muzyczne przebiegło pod tytułem Obserwatorium muzyki – krok dziesiąty w stronę gwiazd…. bowiem przez ten cały rok szkolny budynek Filharmonii stał się dla nas prawdziwym obserwatorium muzyki. Dzięki tym spotkaniom mogliśmy poznać, usłyszeć i zrozumieć muzykę. Dziękujemy z całego serca Pani Karolinie Skopowskiej-Czołgosz za umożliwienie nam udziału w tych niezapomnianych koncertach muzycznych. Dzisiaj żegnamy się lecz tylko na dwa miesiące. Do zobaczenia po wakacjach!
http://arch.sosw3.bydgoszcz.pl/audycje-muzyczne-koncerty#sigFreeId8440b01e1a
- poprz.
- nast. »»