Muzyka dla każdego ...

 

 

Myśli się często o muzyce jako o sztuce trudnej. Jej wykonywanie, nawet w najprostszych formach, wymaga posługiwania się głosem lub instrumentami muzycznymi. Jej tworzenie i słuchanie - wymaga wyobraźni, pamięci muzycznej, dużej uwagi, specyficznych zdolności. Ale czy na pewno? Każde dziecko bowiem nosi w sobie muzykę spontaniczną, ma potrzebę muzycznej zabawy, śpiewu, gry, czy tańca. Zainteresowania dzieci muzyką i ukształtowanie w nich przeświadczenia, że kontakty z muzyką mogą być atrakcyjne pozwoliły nam na zaangażowanie ich w różnorodne przedsięwzięcia muzyczne odbywające się na terenie naszego ośrodka i poza nim. Dążenie do budzenia i utrwalania tych zainteresowań i pozytywnych motywacji do muzyki spowodowało, że dzieci bardzo chętnie angażują się w ekspresję muzyczną. Mamy tu na myśli między innymi oprawę muzyczną uroczystości i imprez szkolnych, spotkań z ciekawymi ludźmi (policjant, pracownicy schroniska dla zwierząt), świąt okolicznościowych np. Dzień Matki, Dzień Babci i Dziadka, Jasełka, Misterium i wiele, wiele innych. Ponieważ dzieci w wieku wczesnoszkolnym chętnie tworzą swój muzyczny świat zabaw, z ciekawością chcą odkrywać i poznawać tajemnice muzyki i zadziwiająco szybko uczą się wielu muzycznych czynności, postanowiłyśmy organizować mini audycje muzyczne przeznaczone specjalnie dla nich. Podczas tych zajęć dzieci uczą się bezpośredniego obcowania z muzyką, czyli z podstawowymi formami wychowania muzycznego: śpiew, gra na instrumentach, słuchanie, taniec. Tematyka tych audycji jest zawsze odpowiednio dobrana, dzięki czemu przekazywane treści muzyczne mają szansę dotarcia do umysłów dzieci, pobudzają ich zainteresowania i emocje, poruszają wyobraźnię, a nadrzędnym celem tych spotkań jest przyspieszanie i ułatwianie dojrzewania muzykalności naszych podopiecznych.

Rita Kaczmarek i Małgorzata Lubiszewska

 

 

 Dzień Unii Europejskiej - Polska

View the embedded image gallery online at:
http://arch.sosw3.bydgoszcz.pl/aaaaaaaaaa#sigFreeIdf3df0d07f8

 

 

Projekt edukacyjny gimnazjalistow "Podróże Pana Sienkiewicza"

View the embedded image gallery online at:
http://arch.sosw3.bydgoszcz.pl/aaaaaaaaaa#sigFreeId3bf8db5e48

 

 

 

Międzyświetlicowy turniej gier i zabaw

View the embedded image gallery online at:
http://arch.sosw3.bydgoszcz.pl/aaaaaaaaaa#sigFreeId1a8a128208

 

 

Jak co roku braliśmy udział w Szkolnym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek.

View the embedded image gallery online at:
http://arch.sosw3.bydgoszcz.pl/aaaaaaaaaa#sigFreeIdd2c04e1ca1

 

 

 Jesień malowana muzyką

26 listopada odbył się w naszej szkole Regionalny Przegląd Twórczości dzieci i młodzieży pt:” Jesień malowana muzyką”.

View the embedded image gallery online at:
http://arch.sosw3.bydgoszcz.pl/aaaaaaaaaa#sigFreeId45dff04f89

 

 

 

Narodowe Święto Niepodleglości

 

 

W naszym ośrodku Święto Odzyskania Niepodległości obchodziliśmy podczas uroczystej akademii. Poprzez wiersze i piesni rozbudziliśmy uczucia patriotyczne, we wspomnieniach przywołaliśmy pamieć o tych, którym zawdzięczamy dzisiejszą wolną Ojczyznę.

View the embedded image gallery online at:
http://arch.sosw3.bydgoszcz.pl/aaaaaaaaaa#sigFreeId6a1a89490c

 

Powitanie nowych uczniów w Szkole Przysposabiającej do Pracy

 W dniu 21 pażdziernika spotkaliśmy się, aby powitać naszych kolegów, którzy od tego roku szkolnego są uczniami Szkoły Przysposabiającej do Pracy.  

View the embedded image gallery online at:
http://arch.sosw3.bydgoszcz.pl/aaaaaaaaaa#sigFreeId23c9fc821d

 

 

Wspomnienie o Janie Pawle II

37 lat temu padły pamiętne słowa, które wielu z nas pamięta  Habemus papam: Papa Giovanni Paolo II (16 ottobre 1978). Dzisiaj przez krótką chwilę uczcilismy ten Dzień wspominając naszego Polskiego Papieża Jana Pawła II.

View the embedded image gallery online at:
http://arch.sosw3.bydgoszcz.pl/aaaaaaaaaa#sigFreeIde9fc9fd51d

 

 

Międzynarodowy Dzień Muzyki

1 października na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Muzyki. Został on ustanowiony 40 lat temu przez Yehudiego Menuhina, ówczesnego prezydenta Międzynarodowej Rady Muzyki UNESCO. W naszej szkole ten dzień uczciliśmy podczas spotkania na audycji zatytułowanej „Tańczące dźwięki”. Młodsi uczniowie mięli okazje w różnorodny sposób doświadczać piękna muzyki: obserwować dźwięki zaczarowane w tańczących światełkach, poruszać się w rytmie radosnych pląsów, śpiewać i pokazywać gestami Makatona treść piosenek, tańczyć z kwiatowymi wróżkami, wirować z jesiennymi liśćmi, przeżyć spacer z wichurą i burzą, głaskać i być głaskanym bajecznie kolorowymi piórkami, a na zakończenie kołysać i usypiać przytulani.Starsi wychowankowie naszego ośrodka mieli możliwość odczuwania muzyki w nieco innych formach. Fortepian - to temat przewodni pierwszej części spotkania. Historia, sposób budowy tego instrumentu, oraz ciekawostki na jego temat bardzo zainteresowały  Quiz filmowy - to kolejna atrakcja Dnia Muzyki. Nauczyciele wraz z uczniami rozpoznawali motywy muzyczne z filmów i świetnie się przy tym bawili. Ostatnią częścią tego spotkania była ulubiona zabawa czyli KARAOKE. Każdy mógł zaśpiewać swoją ulubioną piosenkę. Bardzo dziękujemy naszym koleżankom plastyczkom Marlenie Lewandowskiej i Grażynie Czyżewskiej za przepiękne udekorowanie sali na tę uroczystość.

                                               Spotkanie przygotowali R. Kaczmarek, M. Lubiszewska, P. Małysz, T. Rybski.

View the embedded image gallery online at:
http://arch.sosw3.bydgoszcz.pl/aaaaaaaaaa#sigFreeId8acc4b73d1

 

 

   Pożegnanie Absolwentów

Dzisiaj spotkaliśmy się, aby pożegnać nasze koleżanki i kolegów, którzy w tym roku szkolnym zakończyli naukę w naszej szkole. Specjalnie dla nich przygotowaliśmy krótki program artystyczny. Nasi absolwenci również pożegnali się z nami śpiewem i tańcem. Mamy nadzieję, że nie zapomną o nas i jak obiecali będą nas odwiedzać.

View the embedded image gallery online at:
http://arch.sosw3.bydgoszcz.pl/aaaaaaaaaa#sigFreeId45b5796cfb

 

Piknik – festyn Razem pt: „ Sokrates śpiewa”

 

14 czerwca zostaliśmy zaproszeni na Piknik „ Sokrates Śpiewa”. Spotkanie to odbyło się na terenach wokół Hali Sportowej Łuczniczka. Wszystkich uczestników było ponad 100! dlatego swoje umiejętności prezentowali na 3 scenach. Nasi wykonawcy to: Orkiestromania, Piotr Sołtysiak oraz Paulina Walczak z zespołem Dikanda. Młodzież prezentowała swoje talenty w trzech kategoriach: śpiewie z tańcem i grze na instrumentach. Piotruś wcielił się w Czarnego Alibabę i zeprezentował żywiołową piosenkę porywającą całą publiczność do wspólnej zabawy. Paulina przepięknie zaśpiewała piosenkę pt: „Motyle”, do której pełne ekspresji i barwy tło wytańczyła grupa „Dikanda”. Utwór z opery „Carmen” wykonała grupa naszych instrumentalistów „Orkiestromanii” budząc publiczność swoim mocnym uderzeniem. Naszą kolorową, rozśpiewaną grupę zauważyły kamery i fotoreporterzy.Spotkanie Piknikowe uświetniła swoją obecnością Pani Prezydent Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz, która skierowała w stronę naszych wykonawców wiele miłych i wzruszających, ciepłych słów.Nauczyciele przygotowujący młodzież do prezentacji to: Danuta Trzebińska-Kapczyńska, Piotr Małysz, Aneta Werachowska, Rita Kaczmarek i Małgorzata Lubiszewska.

 

View the embedded image gallery online at:
http://arch.sosw3.bydgoszcz.pl/aaaaaaaaaa#sigFreeId00dd59ad9d

 

„Złap lato za rękę…”

 

„Złap lato za rękę…”- to tytuł audycji muzycznej przygotowanej przez panią Ritę Kaczmarek i Małgorzatę Lubiszewską dla dzieci ze szkoły podstawowej. Nasi uczniowie podczas spotkania udali się w muzyczną podróż nad morze. Początkowo rytmicznie poruszali się pociągiem, a gdy zobaczyli wysoko na niebie słońce zaśpiewali piosenkę „Słońce świeci” ilustrując jej treść gestami. Gdy już dotarli na plażę wsłuchali się w szum fal, a nawet sami tworzyli dźwięki szumu morza na instrumentach muzycznych. Magiczny woreczek- niespodzianka dla dzieci, których zadaniem było znalezienie w nim przedmiotów niezbędnych na plaży: czapki, kremu z filtrem, łopatki, okularów, itp. Aby tegoroczne lato było słoneczne uczniowie wykonali indiański taniec słońca gwarantujący dobrą pogodę. Spotkanie zakończyliśmy relaksacją na kocach, przy spokojnej muzyce i opowiadaniu o morskich zwierzętach.

View the embedded image gallery online at:
http://arch.sosw3.bydgoszcz.pl/aaaaaaaaaa#sigFreeId82fbeaaeb3

 

 PRZEGLĄD PIOSENKI DANCINGOWEJ

22 maja w naszej szkole odbył się Przegląd Piosenki Dancingowej. Mogliśmy zaprezentować piosenki z dawnych lat i te, przy których bawili się nasi rodzice.
Spotkanie rozpoczął Mariusz Snuszka piosenką „ Śpiewać każdy może”, następnie
Michał Kogut zaśpiewał piosenkę „Biały miś’
Magda Borowska w duecie z Hubertem Ciemnym zaśpiewali „Żono moja”
Piotruś Sołtysiak zaprezentował ‘Alibabę”,
Patrycja Kokorzycka „Daj mi tę noc”
Paulina Płotka i Małgosia Pietrakowska zaśpiewały „Serduszko puka w rytmie czacza”
Ewelina Wanecka przepięknie zaśpiewała „Chałupy Welcome To”, a Karolina Kanabaja poderwała publiczność swoim wykonaniem piosenki „Jak się masz kochanie”.

View the embedded image gallery online at:
http://arch.sosw3.bydgoszcz.pl/aaaaaaaaaa#sigFreeId1261b2bcb1

 UNIA EUROPEJSKA - WĘGRY

W spotkaniu tym zagraliśmy "Odę do radości", pokazaliśmy instrumentarium do Czardasza oraz wykonaliśmy fragment piosenki "Usta milczą - dusza śpiewa" z operetki "Wesoła wdówka".

View the embedded image gallery online at:
http://arch.sosw3.bydgoszcz.pl/aaaaaaaaaa#sigFreeId75e31e0929

 

TALENTY INTEGRACJI

„Talenty integracji” – to VII edycja imprezy organizowanej przez ZS nr 19, mająca na celu odkrycie szczególnych uzdolnień uczniów w sferze plastycznej i muzyczno- teatralnej. Na deskach Pałacu Młodzieży naszą placówkę reprezentowała 6 osobowa grupa artystów prezentująca swoje zdolności wokalne. Kamila Ziółkowska- uczennica szkoły Przysposabiającej do pracy, zaśpiewała piosenkę pt. „Lato zielone”. Swoim pięknym wykonaniem przeniosła publiczność w słoneczny, ciepły klimat lata pachnącego zbożem, miętą… Patrycja Kokoryczka natomiast ukołysała wszystkich w rytmie bluesa prezentując piosenkę do słów Jacka Cygana „Blues Bujany”. Uczniowie klasy 2 Irmina Kołcun i Przemek Wruk zaprezentowali się w duecie wokalno – instrumentalnym. Irmina grała na dzwonkach do piosenki wykonywanej przez jej kolegę Przemka pt. „Księżyc raz odwiedził staw”. Utwór z filmu „Akademia Pana Kleksa” rozbrzmiewał także z ust Adriana Kachelskiego. Solista ten zaprezentował piosenkę pt. „Jak rozmawiać trzeba z psem”. Szczególne gratulacje za występ należą się naszej najmłodszej artystce Zuzannie Kohls. Uczennica debiutowała na scenie z piosenką „Pieski małe dwa”. Wszystkim wykonawcą należą się brawa za zaangażowanie w prezentacje i dostarczenie miłych wrażeń artystycznych.

Uczniów do występu przygotowywały panie Rita Kaczmarek i Małgorzata Lubiszewska.

View the embedded image gallery online at:
http://arch.sosw3.bydgoszcz.pl/aaaaaaaaaa#sigFreeIde70e8989f8

WITAMY WIOSNĘ

Jak co  miesiąc  uczniowie z klas młodszych uczestniczyli w audycji muzycznej przygotowanej przez panie Ritę Kaczmarek i Małgorzatę Lubiszewską. Tym razem witaliśmy wiosnę na wiele sposobów: śpiewaliśmy  niej piosenkę, rozwiązywaliśmy krzyżówkę z hasłem WIOSNA, wysłuchiwaliśmy  oraz naśladowaliśmy odgłosy budzącej się do życia przyrody: pszczółek, żab, bocianów i ptaków. Przy muzyce ilustrowaliśmy ruchem zachowania bocianów i żab.Nauczyliśmy sie także gestami Makatona przedstawiać tekst piosenki "Wiosna tu i tam". Radość  z obecnej za oknami wiosny przedstawialiśmy przy wspólne zabawie do piosenki pt. „Zielona żaba”.

View the embedded image gallery online at:
http://arch.sosw3.bydgoszcz.pl/aaaaaaaaaa#sigFreeIdf9c50aa2f5

ZIMOWE ZABAWY

Styczniowe spotkanie dzieci z klas młodszych poświęcone było zimowym zabawom. Wprawdzie aura za oknem nie sprzyja harcom na śniegu, ale jeszcze przed nami prawie dwa miesiące zimy, być może białej z mrozem i śniegiem. Dlatego warto być przygotowanym na zabawy w białym puchu. Podczas audycji uczniowie próbowali swoich sił w jeździe na sankach, zjazdach narciarskich, rzucali śnieżkami i lepili bałwana. Wszystkie te aktywności wykonywali przy dźwiękach zimowej muzyki.. Dzieci także przemieniły się w ptaka żyjącego w mroźnym klimacie- pingwina i w pląsie zaprezentowały jego charakterystyczny sposób poruszania się. Przy piosence „Zima zła” ruchem przedstawili sposób na rozgrzanie zmarzniętych dłoni. Szalony kulig rozbrzmiewający janczarami poruszał się przy piosence „Sanna”, a masażyk „Śnieg” pozwolił wszystkim odpocząć po zabawach na śniegu.

Audycję przygotowały: Rita Kaczmarek i Małgorzata Lubiszewska

View the embedded image gallery online at:
http://arch.sosw3.bydgoszcz.pl/aaaaaaaaaa#sigFreeId6838a3c7c9

II Międzyszkolny Festiwal Kolęd i Pastorałek

II Międzyszkolny Festiwal Kolęd i Pastorałek już za nami. Zeprezentowaliśmy wspaniałe kolędy i pastorałki. Nasze wykonanie bardzo się spodobało jury i tak Kacper Krusik zajął II miejsce w kategorii soliści, Irmina Kołtun i Przemek Wruk III miejsce w kategorii duety, natomiast Kamila Ziółkowska oraz klasa 3b zostali nagrodzeni wyróżnieniami.

View the embedded image gallery online at:
http://arch.sosw3.bydgoszcz.pl/aaaaaaaaaa#sigFreeIda79c948ee6

 

Dzień Babci i Dziadka

Wierszem, tańcem i piosenką podziękowaliśmy naszym Kochanym Babciom i Dziadkom za ich miłość, troskę i opiekę.

View the embedded image gallery online at:
http://arch.sosw3.bydgoszcz.pl/aaaaaaaaaa#sigFreeId2fa0cd02bb

 

Od Okola do Opola 

„ Od Okola do Opola" to już XIV edycja integracyjnej imprezy zorganizowanej przez Zespół Szkół Zawodowych nr 5 w Bydgoszczy. Jak co roku i my wzięliśmy w niej udział. Spotkanie odbyło się 11 grudnia. Zaprezentowaliśmy wiele piosenek. Nasze występy bardzo się wszystkim spodobały i wszyscy dostaliśmy dyplomy i drobne upominki.

View the embedded image gallery online at:
http://arch.sosw3.bydgoszcz.pl/aaaaaaaaaa#sigFreeId1ee8d93ed5

 

Mikołajkowa muzyka

Grudniowe, muzyczne spotkanie z młodszymi uczniami naszej szkoły zdominowały dźwięki janczarów i nawoływania „ho, ho, ho”. Powodem rozlegających się odgłosów były przygotowania do wizyty Mikołaja. Dzieci wysłuchały pięknego wiersza o „grudniowym gościu”, zatańczyły i zaśpiewały piosenkę „Ding, dong”. Wcieliły się także w postać Mikołaja i podróżowały z prezentami… samochodem, a to z przyczyny braku śniegu. Żeby jednak Mikołaj przybył saniami, uczniowie próbowali wywołać opady śniegu pląsem „Pada śnieg”. Czy skutecznie? Zobaczymy w najbliższych dniach. „Dzwonki Mikołaja” to tytuł piosenki, do której dzieci zagrały na janczarach, dzwoneczkach i chimesach. Stworzyły piękną, „dźwięczną” orkiestrę którą zapewne słyszał sam Mikołaj. Na zakończenie wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali słodki poczęstunek.

Audycję przygotowały: Rita Kaczmarek i Małgorzata Lubiszewska

View the embedded image gallery online at:
http://arch.sosw3.bydgoszcz.pl/aaaaaaaaaa#sigFreeIdbfd20afe48

 

           Echa przeszłości w pieśniach patriotycznych.

Chcąc uczcić obchody Święta Odzyskania Niepodległości spotkaliśmy się w szkole na uroczystości poświęconej temu wydarzeniu. Nasz udział przebiegł doprawdy śpiewająco! Zaprezentowaliśmywiele pieśni patriotycznych, które opowiadały o historii naszej Ojczyzny. 

View the embedded image gallery online at:
http://arch.sosw3.bydgoszcz.pl/aaaaaaaaaa#sigFreeId4074b08fe7

 

Różana Modlitwa 

Październik to miesiąc Maryjny. Aby uczcić ten jedyny taki miesiąc w roku przygotowaliśmy spotkanie pt. "Różana Modlitwa".Uczciliśmy go śpiewem, wierszem i tańcem, a na zakończenie wspólną modlitwą. Nasi uczniowie pięknie zaprezentowali pieśni Maryjne takie jak: "Maryjo, śliczna Pani", "Jak paciorki różańca", "Fatimska Pani" czy "Halleluja". Spotkanie to dostarczyło nam wiele emocji i radości.

View the embedded image gallery online at:
http://arch.sosw3.bydgoszcz.pl/aaaaaaaaaa#sigFreeIdf73618904b

 

Powitanie nowych uczniów w Szkole Przysposabiającej do Pracy

22 października spotkaliśmy się, aby powitać naszych kolegów, którzy od tego roku szkolnego są uczniami Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Nasza koleżanka Partycja Kokorzycka powitała wszystkich muzycznie piosenką „Woła nas szkoła”. Nowi uczniowie wykazali się wiedzą i umiejętnościami w zakresie zadań muzycznych jak i sprawnościowych. Bez problemu rozwiązywali zagadki słuchowe i rozpoznawali dźwięki nie tylko instrumentów, ale też odgłosy najbliższego otoczenia.  

View the embedded image gallery online at:
http://arch.sosw3.bydgoszcz.pl/aaaaaaaaaa#sigFreeIdd5f47d24ae

 

Międzynarodowy Dzień Muzyki

października w naszej szkole spotkaliśmy się, aby uczcić Święto Muzyki. Uczestniczyliśmy w wielu formach wychowania muzycznego takich jak: śpiew, gra na instrumentach czy taniec. Najpierw zaproszeni zostali uczniowie klas młodszych. Wszyscy bardzo chętnie bawili się do różnych melodii i piosenek. Na koniec nasi młodsi koledzy stworzyli „Kuchenną orkiestrę” i grali na sprzętach kuchennych do dzieła Piotra Czajkowskiego „ Trepak z baletu Dziadek do orzechów”.

Natomiast na spotkaniu dla starszej młodzieży mogliśmy rozwiązywać zagadki muzyczne i wiele się dowiedzieć o wykonawcach i twórcach muzyki. Nasze koleżanki zaprezentowały wspaniały taniec do muzyki dawnej. Na koniec spotkania wszyscy chętni mogli wykonać instrumentarium do muzyki J. Straussa „Marsz Radeckiego”.

View the embedded image gallery online at:
http://arch.sosw3.bydgoszcz.pl/aaaaaaaaaa#sigFreeId0c66c188d2

 

Ścieżka powrotu